Tiroid, Guatr, Obezite, kıllanma, Hormon, Osteoporoz, Hipoglisemi, Düşük Şeker, Hipofiz Hastalıkları, terleme, Erken Ergenlik, Gut, Boy Kısalığı,hormon tedavisi, Diyabet, Şeker, Hastalığı, Selçuk Can, Nişantaşı, İstanbul Tiroid, Guatr, Obezite, kıllanma, Hormon, Osteoporoz, Hipoglisemi, Düşük Şeker, Hipofiz Hastalıkları, terleme, Erken Ergenlik, Gut, Boy Kısalığı,hormon tedavisi, Diyabet, Şeker, Hastalığı, Selçuk Can, Nişantaşı, İstanbul
Anasayfa Özgeçmiş Yayınlar Kongre ve Kurslar Basında İletişim ve Randevu İletişim ve Randevu

CİLT, DERİ VE VİTAMİNLER

SAÇ DÖKÜLMESİ, CİLT KURULUĞU, TIRNAK KIRILMASI           

Cildiniz, tırnaklarınız ve saçlarınız sağlığınızın aynasıdır.  Diş ve diş etleri için de aynı şeyi söylemek mümkün. Stresin, iç huzurun ve beslenmenin direk etkilediği cildimiz için yapacağımız en büyük iyiliklerden biri de onu vitamin ve minerallerle takviye etmektir. 

Duru, pürüzsüz, canlı bir cilde sahip olmayı kim istemez? Ya da tıpkı şampuan reklâmlarındaki gibi sağlıklı, parlak, gür saçlara? İşte tam bu noktada vitamin ve mineraller gündeme geliyor. Cildimizin sağlığı ile ilgili koruma ve iyileşme aşamalarında vitamin ve mineraller bize destek oluyorlar. Acaba biz vitamin ve minerallerin katkısını yeterince biliyor muyuz? Vitaminlerin düzenli ve yeterli miktarda alınmaması durumunda vücudumuzun başka bölgelerinde olduğu gibi cildimizde de sorunlar olabileceğini biliyor muyuz? Vitamin eksikliğine çözüm olarak ne yapabilirsiniz? Bu sorularınızı Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Selçuk Can yanıtlıyor. Aldığımız cevapları sizin için derledik.  

PROBLEM: Saçlarım dökülüyor:

CEVAP: Saç dökülmeniz varsa stresi azaltmanız ve beslenme biçiminizi değiştirmeniz gerekiyor. Guatr, hipotirodizm, troid tembelliği, kansızlık, kalsiyum eksikliği, çinko eksikliği, kortizon tedavisi, polikistik over sendromu, menopoz, erkeklik hormonu testosteronun artışı veya uzun süreli antibiyotik tedavisi saç dökülmesine yol açmış olabilir. Daha dengeli bir beslenme tarzını benimseyin. B2, H vitamini (biotin) ile çinko veya demir takviyesi alın. Saç tipinize göre doğru şampuan ve tarak seçimi de önemli. Saçlar bakım ister. Piyasadaki bakım ürünleri ile saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Saçlı derinizin hava alması için arada bir parmak uçlarınızla masaj yapın. Düzenli olarak uçlarından kestirmeyi de ihmal etmeyin. Kırık saçlarla haftalarca dolaşmayın. 

PROBLEM: Cildim aşırı kuru ve derim pul pul dökülüyor:  

CEVAP: A vitamini içeren gıdaları yeterince tüketmiyorsanız cildinizde bu çeşit problemlerin ortaya çıkması normal. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor. Özellikle B3 ve diğer B vitaminleri, A vitamini, E vitamini ile çinko takviyesi gerekiyor. Ayrıca aşırı alkol almaktan da kaçının. Guatr, tiroid tembelliği ve hipotiroidizmde ciltte kuruluk olur ve bacak derisi pul pul olup dökülür.  

PROBLEM: Cildim hep solgun görünüyor:

CEVAP: Demir eksikliği ve kansızlık olabilir. Düzenli beslenmeyen ve yeterince hayvansal gıda ve kırmızı et tüketmeyen kişilerin ortak problemi kansızlık! Aşırı adet kanamanız varsa anemi yani kansızlık gelişir. Vitamin eksikliği yüzünden, cilt sarımsı ve soluk bir görünüm alabilir. B12, folik asit, demir ve vitamin takviyesi ile daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaksınız. Kan yapıcı yiyeceklere ağırlık vermek doğru olur. Beta karoten içeren portakal, karpuz, domates gibi yiyecekler cildinizin daha canlı ve renkli görünmesine yardımcı olur. Tüm bu önerilere rağmen solgun görünüm devam ediyorsa, Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanına görünmekte fayda var. Çünkü bu durum başka bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir. 

PROBLEM: Tırnaklarımı uzatamıyorum çünkü kırılıyorlar:

CEVAP: Ellerimiz hep göz önünde. Onların tüm gösterişini de tırnaklar sağlıyor. Bakımlı tırnaklara sahip olamamak birçok kadının canını sıkıyor. Tiroid sorunları, guatr ve hormon eksiklikleri tırnak kırılması yapar. Demir eksikliği ve yetersiz beslenme güçsüz tırnaklara sebep olur. H vitamini, demir ve çinko, sizin ihtiyacınız olan vitamin ve mineraller. Piyasada tırnak koruyucusu ve güçlendiricisi pek çok ürün bulunuyor. Unutmayın, sağlıklı tırnaklar, bakımsız ama uzun tırnaklardan çok daha güzel görünür.  

PROBLEM: Dudaklarımda yerli yersiz çıkan uçuk ve yaralardan bıktım artık:

CEVAP: Dengesiz beslenme ve neticesinde çıkan demir eksikliği ile kortizon tedavisi gibi bağışıklığı baskılayan bazı ilaçların yan etkileri ciltteki uçuk ve yaraların sebebi olabilir. C vitamini desteği sizin için şart. Uçuklar psikolojik nedenlerle de oluşabiliyor. Stres, üzüntü, endişe, korku gibi olumsuzluklar bağışıklık sistemimizi düşürüp cildimize hemen yansıyor.  

CİLDİNİZ İÇİN VİTAMİNLER

BİOTİN

NEDİR?

H vitamini diye de adlandırılan biotin, suda çözülen bir B kompleks vitaminidir.

NE İŞE YARAR?

Biotin saç, tırnaklar ve cildin sağlığı için gereklidir. Biotin eksikliği kafa derisinde ölü derinin pul pul kalkmasına, saçın aşırı yağlanmasına ve kepeğe neden olur. Bu durumu genellikle saç kaybı takip eder. Biotin yetmezliğinin bir diğer sonucu da tırnakların kırılmasıdır. Yapılan biotin takviyesinin, bu tür şikâyetleri olan kişilerin çok büyük bir çoğunluğunda sorunları giderdiği gözlenmiştir.

KULLANIM MİKTARI

Uzmanlar zayıf saç ve tırnaklara sahip olanlar için günde 1 tablet biotin önermektedir.

EVENING PRIMROSE OIL

NEDİR?

Evening Primrose Oil, esansiyel yağ asitlerini içeren bir bitkinin tohumlarından elde edilen yağdır. Ana bileşeni GLA, Omega-6 yağ asitlerindendir.

NE İŞE YARAR?

Omega-6 yağ asitleri eksikliğinde vücudumuzdaki yağ asitlerinin dengesi bozulur. Buna bağlı olarak cilt kurur, saçlar zayıflar ve sağlıksız bir görünüme bürünür. Evening Primrose Oil takviyesi ise yağ asidi düzensizliklerini giderir ve cildin kayganlığını arttırır. Ayrıca kaşıntı, kabuklanma, inflammasyon gibi egzama belirtilerini de azaltan bir etkiye sahiptir.

KULLANIM MİKTARI

Evening Primrose Oil’in günlük 500-1500 mg kullanılması önerilmektedir. Kullanmadan önce doktorunuza veya bir sağlık uzmanına danışmanızda fayda var.

ZINC (ÇİNKO)

NEDİR?

Çinko, bağışıklık sisteminin düzenli çalışabilmesi ve sağlıklı bir cilt ve saçlar için mutlaka gerekli olan bir mineraldir.

NE İŞE YARAR?

Devamlı olarak lifli besinleri çok bol tüketenlerde çinko eksikliği görülebileceği gibi egzama, akne ve sedef hastalığı olan kişilerde de çinko seviyeleri düşük bulunmuştur. Bu tür cilt sorunlarının giderilmesinde destek olarak çinko kullanılabilir.

KULLANIM MİKTARI

Çinkonun günlük 1 tablet alınması tavsiye ediliyor.

 
 
Muayenehane: Sezai Selek Sok. Tayman Apt
No: 16 Daire: 7 Nişantaşı Şişli 34365 İstanbul Tel: 212 - 296 46 11

Tasarım - Forum