Tiroid, Guatr, Obezite, kıllanma, Hormon, Osteoporoz, Hipoglisemi, Düşük Şeker, Hipofiz Hastalıkları, terleme, Erken Ergenlik, Gut, Boy Kısalığı,hormon tedavisi, Diyabet, Şeker, Hastalığı, Selçuk Can, Nişantaşı, İstanbul Tiroid, Guatr, Obezite, kıllanma, Hormon, Osteoporoz, Hipoglisemi, Düşük Şeker, Hipofiz Hastalıkları, terleme, Erken Ergenlik, Gut, Boy Kısalığı,hormon tedavisi, Diyabet, Şeker, Hastalığı, Selçuk Can, Nişantaşı, İstanbul
Anasayfa Özgeçmiş Yayınlar Kongre ve Kurslar Basında İletişim ve Randevu İletişim ve Randevu

Zayıflamada yeme düzeni çok önemlidir

Kişinin normal kiloda iken fazla kiloya geçmesinde bozuk beslenmenin ne derece etkili olduğu Türk hastalar üzerinde araştırıldı. Araştırma ekibi başkanı Prof. Dr. Selçuk Can diyet yapmak için başvuran birçok hastanın ısrarla söylediği “Doktor bey, ben fazla bir şey yemiyorum ama yine de kilo alıyorum” tezinin kendi yaptığı en son obezite araştırmasıyla doğrulandığını söyledi.

Kilo probleminde bozuk beslenme olarak suçlanan konuyu nasıl araştırdınız ?

Yaş ortalaması 36 olan 147 kişiye obezite araştırması yaptık ve sonucunu yayınladık. Fazla kilolu ve normal kilolu vatandaşlara sabahtan akşama kadar ne yediklerini tek tek sorduk. Aldığımız cevapları bilgisayar ortamında değerlendirdik. Sabah kahvaltısını düzenli yapan fazla kiloluların oranı % 84, normal kiloluların oranı %79 idi. Öğlen yemeğini fazla kiloluların % 89’u, normal kiloluların %72’si; akşam yemeğini fazla kiloluların %89’u, normal kiloluların %82 kadarı düzenli yiyordu. Görüldüğü gibi fazla kilolular ile normal kiloluların yemek yeme sıklığı hemen hemen aynı idi. Aradaki 5-10 puanlık fark kilo dengesizliğini açıklayacak boyutta değildi. Gündelik hayatta fazla kiloluların normal kiloda olanlar ile her gün aynı kaloriyi aldığı diğer araştırmalarda ortaya konmuştur.

Fazla kilolu olanlar normal kilolu olanlardan fazla besin tüketmediklerine göre kilo almalarının sebebi nedir ?

Yaptığım araştırmada kilo almada çok önemli olan gece yemek yeme alışkanlığını fazla kilolularda % 18, normal kilolularda % 4 oranında tesbit ettim. Gece yenilen yiyecekler yakılamadığı için kişiyi normal kilodan fazla kilolu gruba iter. Kilo sorunu olanlarda hormon dengesizliği ve metabolizmada yakamama sorunu vardır.

Obeziteye sebep olan beslenme faktörleri nelerdir?

İlginç olarak açlık krizine girme olayı normallerde daha fazla görülüyordu. Açlık krizlerinde fazla kilolular ile normal kilolular aynı oranda tatlı, fast food veya meyve tüketiyordu. Günlük 60 gramdan fazla ekmek tüketimi normal kilolularda % 60, fazla kilolularda % 69 idi. Et tüketimi obezlerde normal kilodakilerden daha çoktu. Normal kiloluların % 49’u haftada 3 porsiyon et yerken, aynı miktarı fazla kiloluların % 63’ü tüketiyordu. Zeytinyağı ve sıvı yağ tüketimi her iki grupta aynı idi. Ancak teryağ normal kiloluların % 8’i, fazla kiloluların ise % 14’ü tarafından düzenli tüketiliyordu.

Fizik aktivite açısından bulgularınız nelerdir?

Fazla kilolular sadece yürüyüşü tercih ediyor ve haftada ortalama 111 dakika fizik aktivite yapıyordu. Normal kilolular futbol, basketbol, yüzme gibi kalori yakan sporları haftada ortalama 150 dakika yapıyordu. Kilo sorunu olanlar yormayan sporları çok daha az müddette yapıyordu.

Yaptığınız araştırmanın günlük hayata yansıması nedir?

Fazla kilolularda aşırı yeme veya bozuk beslenme gibi bir olayın olmaması diyete başlamadan önce hormon dengesizliği ve metabolizma sorunlarının araştırılması gerektiğini ortaya koyuyor. Gece yemek yeme alışkanlığının ülkemizde kilo artışına yol açan önemli bir faktör olduğunu tesbit ettim. Fazla kilolulara mangal ve eti azaltmalarını, ve daha çok kalori yakan sporları yapmalarını öneriyorum. Fazla kilolularla normal kiloluların yağ tüketimi zaten aynı olduğundan diyet uzmanları tarafından tavsiye edilen klasik düşük yağ içerikli diyetin obezite sorununu kökünden çözemediği anlaşılmıştır.

 
 
Muayenehane: Sezai Selek Sok. Tayman Apt
No: 16 Daire: 7 Nişantaşı Şişli 34365 İstanbul Tel: 212 - 296 46 11

Tasarım - Forum