Tiroid, Guatr, Obezite, kıllanma, Hormon, Osteoporoz, Hipoglisemi, Düşük Şeker, Hipofiz Hastalıkları, terleme, Erken Ergenlik, Gut, Boy Kısalığı,hormon tedavisi, Diyabet, Şeker, Hastalığı, Selçuk Can, Nişantaşı, İstanbul Tiroid, Guatr, Obezite, kıllanma, Hormon, Osteoporoz, Hipoglisemi, Düşük Şeker, Hipofiz Hastalıkları, terleme, Erken Ergenlik, Gut, Boy Kısalığı,hormon tedavisi, Diyabet, Şeker, Hastalığı, Selçuk Can, Nişantaşı, İstanbul
Anasayfa Özgeçmiş Yayınlar Kongre ve Kurslar Basında İletişim ve Randevu İletişim ve Randevu

Glisemik indeks

Karbonhidratların kan şekerini yükseltme etkisine glisemik indeks adı verilir. İnsülin salgısını arttıran besinler “glisemik indeksi yüksek” besinlerdir. Glisemik indeks; aynı miktarda karbonhidrat içeren farklı gıdaların vücutta oluşturduğu farklı kan şekeri yükselmesidir. Bunun nedeni, yiyeceklerdeki karbonhidratların sindirim sisteminden farklı hızlarda emilmesidir. Glisemik indeksi yüksek olan besinler muz, üzüm, kavun, karpuz, incir, havuç ve haşlanmış patatestir. Bu meyveleri seyrek olarak tüketmeli, havuç ve patatesi de yemek içinde karışmış olarak yemeliyiz. O zaman kan şekeriniz hızlı yükselmez. Glisemik indeks karbonhidratın türüne ve içinde bulunduğu gıdadaki lif oranına, gıdanın sıvı veya katı oluşuna, o öğündeki yağ miktarına göre değişir. Glikoz glisemik indeksi en yüksek olan gıda maddesidir. Bal ve sofra şekeri yine kan şekerini yükseltme etkisi çok fazla olan yiyeceklerdir. Bu tür gıdalardan kaçınmamız gerekir.

Glisemik endeks

Her yiyeceğin yemek sonrası kan şekerini yükseltme hızları farklıdır. Basit bir tanımla yaparsak, yiyeceklerin yemek sonrası kan şekerini farklı olarak yükseltme hızlarını “glisemik indeks” olarak tanımlarız.

Glisemik indeksi etkileyen etmenler arasında yiyeceğin yapısı ve yiyeceklere uygulanan işlemler yer alır. Mideyi daha çabuk boşaltması ve emilip kana daha çabuk geçmesi nedeniyle iyi pişmiş nişastalı besinlerin glisemik indeksi, az pişmişlerden daha yüksektir. Piştikten sonra bekleyen besinlerin glisemik indeksi düşer. Meyve; meyve suyundan, pirinç pilavı; pirinç çorbasından daha düşük glisemik indekse sahiptir. Yağ ve protein içeren yiyecekler, glisemik indeksi yüksek yiyeceklerin mideden boşalmasını ve emilimini geciktirerek bu besinlerin glisemik indekslerini düşürür. Örneğin dondurma, muhallebi gibi sütlü tatlıların glisemik indeksi; baklava, şekerpare gibi hamur tatlılarının glisemik indeksinden düşüktür.

Aşağıdaki tabloda besinlerin glisemik indeksleri gösterilmektedir.

Yüksek Glisemik İndeks (>70)

 

Besin

Glisemik İndeks

Glikoz

100

Mısır gevreği

92

Patates

88

Beyaz pirinç

87

Kraker

78

Bal kabağı

75

Karpuz

72

Şalgam

72

Beyaz ekmek

71

Orta Glisemik İndeks (55-70)

 

Besin

Glisemik İndeks

Limonata

66

Kavun

65

Makarna

64

Pancar

64

Kuru üzüm

64

Patates cipsi

63

Kola

63

Ananas

59

Çavdar ekmek

58

Yulaf

55

Bal

55

Düşük Glisemik İndeks (<55)

 

Besin

Glisemik İndeks

Kivi

53

Muz

51

Mango

51

Tam buğday ekmek

51

Kahverengi pirinç

50

Bulgur

48

Kuru fasulye

48

Bezelye

48

Portakal

48

Havuç

47

Üzüm

46

Şeftali

42

Elma

38

Mercimek

29

Nohut

28

Barbunya

28

Greyfurt

25

Kiraz

22

Soya fasulyesi

18

Kaynak:

  1. Diyet Uzmanı Sevgi eylan Bakım. Özel Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Diyet uzmanı.

  2. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi. Harvard Health Publications:
    Web adresi:
    http://www.health.harvard.edu/newsweek/
    Glycemic_index_and_glycemic_load_for_100_foods.htm

 
Muayenehane: Sezai Selek Sok. Tayman Apt
No: 16 Daire: 7 Nişantaşı Şişli 34365 İstanbul Tel: 212 - 296 46 11

Tasarım - Forum