Tiroid, Guatr, Obezite, kıllanma, Hormon, Osteoporoz, Hipoglisemi, Düşük Şeker, Hipofiz Hastalıkları, terleme, Erken Ergenlik, Gut, Boy Kısalığı,hormon tedavisi, Diyabet, Şeker, Hastalığı, Selçuk Can, Nişantaşı, İstanbul Tiroid, Guatr, Obezite, kıllanma, Hormon, Osteoporoz, Hipoglisemi, Düşük Şeker, Hipofiz Hastalıkları, terleme, Erken Ergenlik, Gut, Boy Kısalığı,hormon tedavisi, Diyabet, Şeker, Hastalığı, Selçuk Can, Nişantaşı, İstanbul
Anasayfa Özgeçmiş Yayınlar Kongre ve Kurslar Basında İletişim ve Randevu İletişim ve Randevu

Ortoreksiya nevroza

Sağlıklı beslenmenin takıntı haline gelmesi 

Orthorexia nervosa, Türkçe yazılışı ile ortoreksiya nevroza, belki de bugüne dek hiç duymadığınız bir yeme bozukluğudur. Orthorexia nervosa sağlıklı beslenmenin daha ileri boyuta geçmesi, sürekli sağlıklı besinler tüketilmesi, sağlıklı beslenmenin bir takıntı haline gelmesi, kişinin hayatında sağlıklı beslenme dışında bir meşguliyeti veya hobisi olmaması olarak tanımlanır. Yunanca “ortho” doğru, “orexis” iştah demek olduğundan “orthorexia” doğru iştah anlamına gelir. Pratik olarak orthorexia doğru diyet yapmak olarak tanımlanabilir. “Nervosa” kelimesi ortada bir sinirsel bir bozukluk olduğunun göstergesidir.  

Orthorexia olan kişiler saf, doğal ve süper sağlıklı olmak isterler. Bu amaçlarına ulaşmak için besin katkı maddesi, besinleri bozulmaktan koruyucu madde, yağ veya hayvansal katkı maddesi içeren besinleri ve kalorisi yüksek şişmanlatan gıdaları ve içecekleri tüketmezler. Bu durumu abarttıkları için aşırı zayıflama, beslenme bozukluğu, hastalıklara direncin düşmesi, sonuçta sık hastalanma gibi sorunlarla karşılaşırlar. Bu yüzden orthorexia nervosa tehlikelidir. Televizyon, dergi ve internetten devamlı diyet ile ilgili yayınları izleyenler, bunu obsesyon yani takıntı haline getirebilir. Orthorexia yeni bir hastalık olduğundan bu konuda istatistikler de mevcut değildir. O yüzden kaç kişinin orthorexia hastası olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Selçuk Can daha çok genç kızların orthorexia’ya meyilli olduğunu, bu kişilerin kendilerini sosyal hayattan soyutladıklarını, geçimsiz olduklarını, aileleri ve arkadaşları ile sorun yaşadıklarını, diyet konusu ile ilgili oldukça fazla yayın okuduklarını ve diyet konusunda oldukça bilgili olduklarını söyledi. Orthorexia olanlar aile, öğretmen, arkadaş gibi sosyal çevrelerinden gelen uyarıları dikkate almazlar, hatta bu uyarıları yapanlara kızarlar. Kendilerinin en doğruyu bildiğine inanırlar. Orthorexia nervosa hastalarının diyet takıntısını bırakmaları, diyet kitapları okumayı, diyet programları seyir etmeyi ve internetten sağlıklı beslenme konusunu araştırmayı terk etmeleri gerekir. Bunları obsesyondan kendileri beceremiyorsa, fazla uzatıp problemi büyütmeden hemen bir psikiyatri uzmanına başvurmalarında fayda görüyorum. 

Prof. Dr. Ahmet Selçuk Can

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı 

Kaynak göstererek alıntı yapabilirsiniz.

Alıntı için: Lütfen www.endokrinoloji.com adresini kaynak olarak gösteriniz.

 
 
Muayenehane: Sezai Selek Sok. Tayman Apt
No: 16 Daire: 7 Nişantaşı Şişli 34365 İstanbul Tel: 212 - 296 46 11

Tasarım - Forum