Tiroid, Guatr, Obezite, kıllanma, Hormon, Osteoporoz, Hipoglisemi, Düşük Şeker, Hipofiz Hastalıkları, terleme, Erken Ergenlik, Gut, Boy Kısalığı,hormon tedavisi, Diyabet, Şeker, Hastalığı, Selçuk Can, Nişantaşı, İstanbul Tiroid, Guatr, Obezite, kıllanma, Hormon, Osteoporoz, Hipoglisemi, Düşük Şeker, Hipofiz Hastalıkları, terleme, Erken Ergenlik, Gut, Boy Kısalığı,hormon tedavisi, Diyabet, Şeker, Hastalığı, Selçuk Can, Nişantaşı, İstanbul
Anasayfa Özgeçmiş Yayınlar Kongre ve Kurslar Basında İletişim ve Randevu İletişim ve Randevu

Hürriyet Gazetesinde 18 Mart 2012 tarihinde yayınlanan LEVOTİRON ile ilgili metinde aşağıdakiler anlatılmak isteniyor.

Sağlık Bakanlığı tiroid hastalığı tedavisinde kullanılan Levotiron tablet 100 mikrogram adlı ilacın 02512 serisini geriye çekme kararı aldı. Tüm eczane, sağlık kuruluşları, poliklinikler ve hastanelerin bahsi geçen Levotiron ürününü ilaç deposuna veya üretici firmaya geri vermeleri istendi.

Birçok hastamız metabolizmalarını hızlandırmak, tiroid nodüllerini küçültmek ve tiroid tembelliğini tedavi etmek için Levotiron kullanıyor. Ayrıca Levotiron kullanan hamile kadınlar var. Hipotiroidizm hamilelikte IQ düşmesi yapabiliyor ve tiroid tedavisi bu noktada kritik önem arz ediyor.

Prof. Dr. Ahmet Selçuk Can Abdi İbrahim İlaç Şirketi ile konu ile ilgili temasa geçti. Abdi İbrahim İlaç Firması Kalite Geliştirme Müdürü Sayın Deniz Anak’tan aldığımız bilgiye göre Ekim 2010 tarihinde üretilen 02512 Seri nolu Levotiron ilaçları Sağlık Bakanlığı denetiminden geçemedi. Levotiron adlı ilaç 45 dakika içinde %75 oranında çözünmesi gerekirken %35 oranında çözüldü. Bunun anlamı ilacın iyi erimediği yönündedir. İlaç içinde herhangi zararlı bir madde yoktur.  İlacın iyi çözünememesi hastalarımıza yapığımız kan testleri serbest T4 ve TSH sonuçlarını etkileyebilir ve bu yüzden 02512 nolu seri toplatılmıştır. İlacı laboratuar ortamında iyi çözünememesi mide de iyi çözünemeyeceğini akla getirmektedir.

Levotironun iyi çözünmemesi yetkililer tarafından ortamdaki nem ve ışıktan etkilendiği anlamına geldiği olarak yorumlanmıştır. Ancak bu da çelişkili bir açıklamadır. Levotiron ilacının kutunun içinde alimunyum ambalajda iken nem ve ısıdan etkilenmesi kafalarda soru işaretleri bırakıyor. Bizim hocamız Prof. Dr. Halil Azizlerli’de asistanlık yıllarımızda bu konuya dikkat çekmiş ve aynı dozda, aynı ilacı alan hastanın her seferinde farklı TSH düzeyleri olmasını Levotiron veya Tefor gibi ilaçların farklı serilerinin farklı şartlarda üretilmesine ve standardın iyi olmamasına bağlamıştır. Yıllar sonra Sağlık Bakanlığının yaptığı bu denetim hocamızın bu görüşünü doğrular nitelikte görülüyor. Çünkü ilacın son kullanma tarihine dek nem ve ısıdan etkilenmemesi gerekir.

Özetle, tiroid hastalarının en önemli ilacı Levotiron hakkında 18 Mart 2012’de yayınlanan haber guatr hastalarında endişe yarattı.

Prof. Dr. Ahmet Selçuk Can

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı

2 Nisan 2014 Çarşamba

 
 
Muayenehane: Sezai Selek Sok. Tayman Apt
No: 16 Daire: 7 Nişantaşı Şişli 34365 İstanbul Tel: 212 - 296 46 11

Tasarım - Forum