Tiroid, Guatr, Obezite, kıllanma, Hormon, Osteoporoz, Hipoglisemi, Düşük Şeker, Hipofiz Hastalıkları, terleme, Erken Ergenlik, Gut, Boy Kısalığı,hormon tedavisi, Diyabet, Şeker, Hastalığı, Selçuk Can, Nişantaşı, İstanbul Tiroid, Guatr, Obezite, kıllanma, Hormon, Osteoporoz, Hipoglisemi, Düşük Şeker, Hipofiz Hastalıkları, terleme, Erken Ergenlik, Gut, Boy Kısalığı,hormon tedavisi, Diyabet, Şeker, Hastalığı, Selçuk Can, Nişantaşı, İstanbul
Anasayfa Özgeçmiş Yayınlar Kongre ve Kurslar Basında İletişim ve Randevu İletişim ve Randevu

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, Food and Drug Administration (FDA) kolesterol ilaçlarının yan etkileri konusunda uyarı yaptı. Uyarı yapmak ile kalmadı, bu yan etkiler hakkındaki bilgilerin kolesterol ilaçlarının prospektüsüne konulmasını mecbur kıldı. Tıp dilinde statin grubu olarak adlandırılan ilaçların (crestor, ator, zocor, lipitor, lescol, pravachol, mevacor, vs.) yan etkileri aşağıdaki gibidir:

1) Kan şekerinde artış. FDA kolesterol ilaçlarının yeni diyabet çıkma sıklığını %9 ile %13 oranında bir düzeyde arttırdığını bildirdi. Ayrıca önceden diyabet hastası olup ta kolesterol ilacı kullananlarda kan şekerinin yükseldiği tespit edildi.

2) Hafızada bozulma. Kolesterol ilacı kullananlarda hafıza kaybı, unutkanlık, şaşırma gibi belirtiler açığa çıkmaktadır. Bu belirtiler ilacı kestikten 3 hafta geçtikten sonra kaybolmaktadır.

3) Karaciğer hasarı: Kolesterol ilaçları nadiren ciddi karaciğer hasarı ve yetmezliğine sebep olurlar. Kan testleri ile belli aralarda karaciğer testi yapmanın karaciğer tahribatını önceden belirlemede yetersiz kaldığı tespit edildi. Kolesterol ilacına başlamadan önce bir defa karaciğer enzimleri ölçülmelidir. Karaciğer enzimleri ALT, AST ve gamma GT denen testlerdir. Karaciğer enzimleri yüksek ise kolesterol ilacına başlanmaz. Karaciğer enzimleri normal ise kolesterol ilacına başlanabilir. FDA tedavi esnasında belli aralar ile karaciğer enzimlerini ölçme zorunluluğunu kaldırdı. Sadece kolesterol ilacı kullanan hastalarda karaciğer tahribatı konusunda bir şüphe varsa, o zaman doktor tarafından karaciğer fonksiyon testleri istenecek. Onun dışında otomatik olarak karaciğer testi istenmeyecek. Tüm bu yeni bilgilerin ABD’de kolesterol ilaçlarının prospektüsüne girme zorunluluğu vardır.

ABD’de olan bu değişiklikleri Avrupa ülkeleri ve dolayısı ile Türkiye’de takip etme durumunda kalacaktır. Özetle tüm dünyada bu değişiklikler geçerli olacaktır.

Hastalarımıza ve kamuoyuna duyurulur. 

Prof. Dr. Selçuk CAN

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı

16 Nisan 2012

 
 
Muayenehane: Sezai Selek Sok. Tayman Apt
No: 16 Daire: 7 Nişantaşı Şişli 34365 İstanbul Tel: 212 - 296 46 11

Tasarım - Forum